بچه های جنگ
ایستادگی فرزندان جبهه و شهادت نشستگان تاریخ را به قیام وا می دارد.

سالهاست که جنگ پایان یافته ولی هنوز عطش شهادت بر لبهای خشک و ترک خورده ی بشر تازیانه می زند. آن زمان که دروازه های بهشت باز بود هر کس با حرفه ای خود را به آن باب می رساند و ما نسل سومی ها هم که دستمان در گیر صفر و یک است بابی را گشودیم تا جرعه ای را تا شهادت بنوشیم. افتخار ما اینست که سرباز ولایت فقیه هستیم هرچند دستمان خالیست اما دل های مان پر است از عشق به ولایت.
یکشنبه ۱۸ مهر۱۳۸۹

عملیات کربلای 5 در ساعت 30 : 1 بامداد در تاریخ 19 / دی ماه / 1365 با رمز مقدس یا زهرا ( س ) به منظور انهدام ماشینجنگی عراق در استراتژیک ترین نقطه ، در شرق بصره در شلمچه آغاز گردید . منطقه عملیاتی شلمچه از لحاظ جغرافیائی متشکل از دشت وسیع ، باتلاق و نخلستان بود که علاوه بر ۀن رژیم بعث عراق ، آبگرفتگی مصنوعی وسیعی به طول 9 کیلومتر از حدفاصل کانال بزرگ ماهی تا شمالغرب اروندرود به آن افزوده بود . قسمت دیگر از سد دفاعی دشمن در این  منطقه ، ایجاد دژهای بزرگ در چند محور که اکثرا از سنگرهای بتونی تشکیل یافته بود و ایجاد میدان های مین به طور وسیع ، حفر کانال های مصنوعی ، تله های انفجاری، دکل های دیدبانی و نصب بیش از پانزده ردیف سیم خاردار حلقوی و پره های آهنی یا ( خورشیدی ) به عرض 500 متر ، و به طول 9 کیلومتر و برخوردار از تجهیزات بسیار پیشرفته بودند .

رژیم عراق پس از عملیات بیت المقدس در سال 61 در طول خطِ صد کیلومتری فاو تا شلمچه ، قویترین استحکامات نظامی ایجاد کرده بود ، بصره بلحاظ لینکه یکی از مراکز اصلیِ صنعتی و نفتی ، همچنین دومین شهر مهم عراق پس از بغداد محسوب می شد . دشمن از بیم یورش رزمندگان اسلام به بصره ، قویترین نیروهای پدافند خود موسوم به سپاه سوم را بکار گمارده بود . این سپاه متشکل از نیروهای کماندوئیِ « حتین ، القادسیه و الرشید » بود که از پیچیده ترین تجهیزات نظامی ، همانند تانک های 72 T برحوردار بودند .

تا قبل از عملیات والفجر 8 فرماندهی این سپاه به عهده ماهر عبدالرشید بود که بعد از شکست سخت نیروهای عراقی ، در منطقه فاو از سپاه اسلام ، این فرد به فرماندهی سپاه هفتم منصوب گردید .

اما بدلیل اهمیت استراتژیک منطقه شلمچه ، صدام شخصا سرلشکر البداوی را به فرماندهی سپاه سوم منصوب کرد . دشمن با بکارگیری پیچیده ترین تجربیات نظامی ِ شرق و غرب ، و با استقرار خود در منطقه ، حداکثر توان خود را جهت سد کردن پیشرویِ نیروهای اسلام بکار گرفته بود و آن منطقه را بعنوان یکی از بزرگترین دژهای تسخیر ناپذیر خود ، در طول نوار مرزی ثبت کرده بود . استحکاماتی که رژیم عراق در این منطقه بر پا کرده بود در نوع خود غیز قابل عبور تلقی می شد و حکام بغداد تبلیغات وسیعی را پس از اخداث این تاسیسات براه انداخته بودند .

تلویزیون عراق با نشان دادن حضور گسترده نیروهای خود و مستشاران آمریکائی در منطقه ، قدرت خود را به رخ دنیا می کشید و می خواست با غیر قابل نفوذ نشان دادن آن ، روحیه رزمندگان اسلام را تضعیف کند . علاوه بر تمامی آن موانع ، دشمن بعثی صهیونیستی اقدام به احداث خاکریزهای مثلثی و هلالی شکل و همچنین دیوارهای بتنی نموده بود که با سیم های آرماتور اسکلت بندی و محکم شده بودند .

اما تمام اینها در مقابل اراده پولادین رزمندگان اسلام و تخریبچیان غواص عاشق امام ، ناچیز بود . رزمندگان سپاه توحید با چنان شهامت و مهارت و ایثارگری اقدام به گشودن آن معابر نمودند که تحصین همگان را برانگیخت و آن استحکامات چنان در هم شکسته شد که سپاه سوم عراق همانند سپاه هفتم ، در والفجر 8 ، بدست دلاوران اسلام به غضب الهی گرفتار شدند .

با در هم کوبیده شدن تیپ های این سپاه ، سرانجامی همچون دیگر مزدوران بعثی را یافتند . سقوط استحکامات متعدد سپاه سوم در منطقه شلمچه ، یکی از عجیب ترین و بی سابقه ترین پدیده های نظامی بود که نیرو های سپاه اسلام با عنایت الهی موفق به خلق آن گشتند . فاصله کوتاه زمانی بین عملیات کربلای چهر و کربلای پنج ، تقریبا با فاصله ( 14 روز ) ، با برخورداری از رزم بی امان لبیک گویان خمینی کبیر ( ره ) در شبو روز ، با همکاری مراکز توپخانه ، هوانیروز و نیروهای زمینی سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی ، در کنار فعالیت های گسترده و بی وقفه جهاد گران حماسه ساز و سنگر سازان بی سنگر در احداث انواع سنگر و خاکریز ، در زیر شدیدترین آتش دشمن ، از ویژگیهای مهم این عملیات بود .

گرچه در میان اهداف عملیات کربلای 5 ، آزاد سازی بصره به چشم  نمی خورد ، ولی با نزدیک شدن سپاه اسلام به بصره و استقرار آنها در پانصد متری پتروشیمی بصره ، این شهر عملا به یک شهر جنگ زده مبدل گشته بود . همه افتخارات و پیروزیهای بدست آمده از الطاف خفیه الهی و عنایات ویژه حضرت بقیه الله العظم ارواحنا له الفدا و رهبری مدبرانه و حکیمانه حضرت امام خمینی (ره) و با مقاومت و از جان گذشتگی امت شهید پرور ایران اسلامی می باشد . والسلام

در آخر نتایج کلی عملیات کربلای 5 رو می نویسم :

تعداد کشته و زخمی دشمن : 44700 نفر

تعداد اسیر گرفته شده از دشمن : 2550 نفر

تعداد انهدام تانک و نفربر دشمن :700 دستگاه

تعداد خودروهای سوخته دشمن : 1500 دستگاه

سرنگونی هواپیماهای پیشرفته : 72 فروند

به غنیمت گرفتن تانک و خودرو : 720 دستگاه

آزاد سازی 155 کیلومتر مربع از اراضی جمهوری اسلامی ، تصرف جزایر مهم و استراتژیک بوارین و ام الطویل و شهرک دوئیجی عراق .

« نصر من الله و فتح قریب و بشرالمومنین »

به روح پاک شهیدان اجماعا صلوات ...


نوشته شده توسط : سعيد برزگر